Jindřichohradecká úzkokolejka

Více než století neodmyslitelně patří ke koloritu Jindřichohradecka dvě lokálky s rozchodem kolejí pouhých 760 mm, zato s délkou úctyhodných 79 km. Obě tratě, Jindřichův Hradec - Nová Bystřice i Jindřichův Hradec - Obrataň, dodnes slouží svému původnímu účelu, každodenní osobní a nákladní dopravě. Jsou však také významnou technickou památkou a jednou z nejnavštěvovanějších turistických zajímavostí regionu. Jízda stoletým historickým parním vlakem do půvabných zákoutí České Kanady je nejen jedinečným výletem do minulosti, ale i zážitkem, který si prostě nelze nechat ujít.

Zajímavost: Obě tratě jsou lemovány malebnými nádražíčky a zastávkami, ze kterých vychází hustá síť turistických i cykloturistických tras. Tou vůbec nejatraktivnější zastávkou je bezpochyby Kaproun na trati do Nové Bystřice. Právě v těchto místech byl coby černý pasažér vyhozen z vlaku český velikán Jára Cimrman. Na jeho počet je zde umístěn památník této události.

Další informace


Jindřichohradecké místní dráhy a. s. zajišťují v rámci svých železničních tratí:

- pravidelné motorové i parní vlaky pro veřejnost
- výletní vlaky na objednávku s parní i motorovou lokomotivou
- vlaky svatební, pro uzavřené společnosti, pro foto a film
- doprovodné programy k vlakům (občerstvení, pikniky, zábava, hudba, živá vystoupení situovaná do dávné i nedávné historie)
- ubytování na železničních stanicích
- tisk dobových železničních lepenkových jízdenek

Adresa
Jindřichohradecká úzkokolejka
Nádražní 203
37701 Jindřichův Hradec

+420 384 361 165

office@jhmd.cz
www.jhmd.cz